Atrakcje Poznania

Podziel się

Poznań to centrum gospodarcze, handlowe, naukowe, kulturalne i turystyczne zachodniej Polski. Znajduje się tutaj najpiękniejszy w tej części Europy renesansowy Ratusz z trykającymi się w południe koziołkami, jedyny w Polsce obraz Moneta. Można tez posmakować rogali świętomarcińskich - specjału regionalnego.

 

Stary Rynek w Poznaniu jest jednym z najładniejszych tego typu miejsc w Polsce, gdzie toczy się życie kulturalne i rozrywkowe miasta. W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia powstaje tutaj, w ramach świątecznego jarmarku, tzw. Betlejem Poznańskie, któremu towarzyszy m.in. Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej.

Poznań to także miasto kultowe wśród wielbicieli literatury młodzieżowej. To tutaj bowiem toczy się akcja słynnej Jeżycjady – cyklu powieści Małgorzaty Musierowicz, która kamienicę zamieszkiwaną przez jej bohaterów – rodzinę Borejków umieściła w poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Mieszkańcy urokliwej secesyjnej kamienicy przy Roosevelta 5 musieli więc przez lata odpowiadać przecząco na pytania, czy mieszkają tutaj Borejkowie.

Nietypowym muzeum znajdującym się w Poznaniu jest jedyne w Polsce i jedno z nielicznych w Europie Muzeum Instrumentów Muzycznych, w którym możemy obejrzeć m. in. słynną szklaną harmonikę opisywaną w „Dziadach” przez Adama Mickiewicza.

W Muzeum Narodowym w Poznaniu znajduje się z kolei obraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville” – bohater jednej z najbardziej nietypowych historii kradzieży we współczesnej Polsce. W 2000 roku wyciął go z ram budowlaniec z Olkusza, który jak stwierdził, został opętany przez arcydzieło impresjonisty. Obraz ukrył w szafie i przez kilka lat tylko oglądał go w samotności. Odnaleziony dziesięć lat później obraz Moneta można znowu oglądać w Poznaniu. Jest dużo pilniej strzeżony niż w okresie sprzed kradzieży.

Jedną z atrakcji Poznania jest także, co dość nietypowe, centrum handlowe Stary Browar. Niesamowite wnętrza przepięknie zrewitalizowanego browaru służą nie tylko handlowi, ale także sztuce. Mieszczą się tutaj galerie obrazów oraz centrum tańca współczesnego będące najbardziej prężnie działającym ośrodkiem tej sztuki w Polsce.

Na wypoczynek na łonie natury można natomiast udać się nad Jezioro Malta. Ten sztuczny zbiornik wodny o tej nazwie to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców tego miasta. Wśród atrakcji znajdują się nie tylko całoroczny tor saneczkowy i narciarski czy nowoczesny tor wioślarski i kajakowy będące miejscem wielu zawodów tych dyscyplin, ale też termy wodne sprzyjające wypoczynkowi.

W północnej części Poznania znajduje się rezerwat Morasko, w którym odkryto największy meteoryt w Polsce ważący 261 kg. Na terenie rezerwatu znajdują się kratery powstałe po upadku meteorytu.